Tymoshenko apelon për largimin e “mafisë” nga pushteti - Bota Sot
Tymoshenko apelon për largimin e “mafisë” nga pushteti

Bota

E mërkurë, 24 gusht 2016

Tymoshenko apelon për largimin e “mafisë” nga pushteti

Më: 26 tetor 2012 Në ora: 20:52

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, u ka bërë thirrje votuesve të largojnë “mafinë” e presidentit Viktor Yanukovych në zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Tymoshenko po vuan dënimin prej shtatë vjetësh burgim, për shkak të, siç thuhet, shpërdorimeve me detyrën zyrtare. Kritikët thonë se akuzat kundër saj janë të motivuara politikisht.

Vajza e ish-kryeministres, Yevhenia Tymoshenko, ka lexuar apelin e nënës së saj në Kiev.

“Largimi i kësaj mafie nga pushteti nuk është vetëm detyrë e opozitës. Është luftë kundër diktaturës, e cila kërkon mobilizimin e secilit preju jush”, ka shkruar Tymoshenko.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test