Lufta e afërt? Kina në 'alarm' nga acarimi i raporteve SHBA-Kore Veriore, ja çfarë ka bërë - Bota Sot
Lufta e afërt? Kina në 'alarm' nga acarimi i raporteve SHBA-Kore Veriore, ja çfarë ka bërë

Bota

E mërkurë, 25 prill 2018

Lufta e afërt? Kina në 'alarm' nga acarimi i raporteve SHBA-Kore Veriore, ja çfarë ka bërë

Nga: G.B Më: 21 prill 2017 Në ora: 11:38
Presidenti kinez Xi Jinping

KINA ka vendosur bombat e saj në alarm të lartë mes frikës së shpërthimit të luftës midis Koresë së Veriut dhe SHBA.

Forcat ajrore të Pekinit kanë rritur gatishmërinë e raketave të tyre të lundrimit që mbajnë avionë luftarakë, sipas zyrtarëve të mbrojtjes amerikane.

Avionët luftarakë kinezë po përgatiten në bazat ajrore pranë kufirit të vendit me Korenë e Veriut, shkruan Dailystar, përcjell Bota sot.

Ka frikë se gjendja mashtruese e Kim Jong-un do të shkaktojë një luftë bërthamore pasi ata premtuan të nisin një "sulm super të fuqishëm" kundër SHBA-së.

Burimet ushtarake të SHBA-së thanë se ka pasur një numër "të jashtëzakonshëm" të avionëve ushtarakë kinezë që po përgatiten për konflikt.

Image
Avionët ushtarakë kinezë që po përgatiten për konflikt

Ata thanë për CNN se Pekini po përpiqet të "zvogëlojë kohën për të reaguar ndaj një kontigjenti të Koresë së Veriut".

Sipas raporteve, Kina ka dërguar tashmë 150,000 ushtarë në drejtim të kufirit nga frika e një krize të refugjatëve.

Presidenti i SHBA Donald Trump duket se e ka marrë Kinën në anën e ofertës për të luftuar Phenianin.

Trump u takua me presidentin kinez Xi Jinping në vendpushimin e tij Mar-a-Lago, ku të dy kanë diskutuar për Korenë e Veriut.

Kina ka qenë tradicionalisht aleati i vetëm i Kim, por tani superfuqia duket se po sjell sanksione të reja në Phenianin.

Forcat ushtarake amerikane po kryejnë lojëra lufte në rajon në stërvitje me Max Thunder.

Në kufirin verior të mbretërisë, ushtarët dhe tanket ruse janë duke u përgatitur për një luftë SHBA-Kore e Veriut.

Vladimir Putin, si Kina, ka frikë nga mundësia e një krize refugjatësh që Trump të godas Kim-in.

Koreja e Veriut po kërkon të godasë përsëri pasi ata u poshtëruan nga një provë e dështuar raketore në festën e rëndësishme të shtetit ‘Dita e Diellit’./BS/

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test