Gani Qarri, me dy libra të rinj në prag të festës së 100 vjetorit të pavarësisë - Bota Sot
Gani Qarri, me dy libra të rinj në prag të festës së 100 vjetorit të pavarësisë

Diaspora

E enjte, 25 gusht 2016

Gani Qarri, me dy libra të rinj në prag të festës së 100 vjetorit të pavarësisë

Më: 22 shtator 2012 Në ora: 18:25

Edhe dy vepra të reja, të cilat pasurojnë literaturën tonë kombëtare me tematik historike dhe ndjesi të thella atdhetare, në vigjiljen e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar.
"Krijuesit e Historisë dhe "Vrasje Idealesh" janë titujt e dy librave të botuara nga autori këtë vit, në të cilat përshkruhet jeta dhe vepra e heronjve kryesor që luftuan dhe u përpoqën deri në fund për gjuhën, kombin dhe arritjen e lirisë së shqiptarëve.
Vet titujt e librave, që në fillim sikur paralajmërojnë jehonën e historisë sonë etnike dhe emrave të dalluar të saj e cila përshkon në mënyrë brilante përmbajtjen me përshkrime të përzgjedhura biografiko-historike mbi figurat tona më të njohura kombëtare. Personalitete këto nga më të mëdhatë të kohës, të cilët ishin në gjendje të epnin çdo gjë, qoftë edhe jetën për Gjuhën, Kombin dhe Atdheun e shqiptarëve, përgjatë shekujve XIX, XX dhe XXI, pjesë të këtyre dy të fundit edhe ne patëm fatin ti jetojmë në liri, si fryt i punës dhe përpjekjeve të tyre më sublime.
Duke u nisur nga libri poetik i Gani Qarrit,me titull "Mallkim shekujsh", botuar vitin e kaluar, historia jonë aty, vjen e shtjelluar në vargje,kurse në dy librat tjerë, si; "Krijuesit e Historisë" me nëntitull; "Nga lindja e ëndrrës për liri,deri te realizimi i idealit për pavarësi", dhe ky i porsa-botuari "Vrasje Idealesh", i cili doli nga shtypi më 17 Gusht të këtij viti, nën përkujdesjen e Shtëpisë Botuese "Vllamasi"në Tiranë, ajo na servohet si zgjerim dhe shtrirje në prozë e një periudhe të zgjedhur të historisë shqiptare dhe figurave tona më të ndritura kombëtare.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test