Harry Bajraktari kujton Larry Rosinin, ambasadorin amerikan në Kosovë - Bota Sot
Harry Bajraktari kujton Larry Rosinin, ambasadorin amerikan në Kosovë

Diaspora

E enjte, 01 shtator 2016

Harry Bajraktari kujton Larry Rosinin, ambasadorin amerikan në Kosovë

Më: 15 tetor 2012 Në ora: 19:01

Uashington D.C: Aktivisti dhe biznesmeni i dalluar Harry Bajraktari në Nju Jork, në librin e ngushëllimeve, javën e kaluara ia ka përcjellë ngushëllimet e tij familjes së të ndjerit, dhe të miqve të tij, me rastin e ndarjes nga jeta, të Ambasadorit amerikan Larry Rosin, si një nga mbështetësit e pakursyer të Kosovës, gjatë asaj periudhe sa shërbeu si diplomat dhe ambasador i SHBA-së, për Kosovën.
Ambasadori Rosin ka qenë shefi i parë i përfaqësisë diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, pas vitit 1999, diplomat i shquar dhe mik i dëshmuar i Kosovës, për më shumë se një dekadë. Laërence G. Rossin,ka shërbyer në Kosovë për disa vjet si zëvendës Administrator i UNMIK-ut. Ambasadori Amerikan Larry Rosin njihej dhe si një mik i mirë i shqiptarëve dhe atyre njerëzve që kanë menduar e vepruar ndryshe në UNMIK në raport me rrethanat dhe kërkesat e popullatës. Ai ka qenë edhe ambasadori i SHBA-ve në Kroaci. Laërence G. Rossin, ka lindur me 3 nëntor të vitit 1952 dhe vdiq më 8 tetor 2012 në moshën 60 vjeçare nga një sëmundje e rëndë.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të martën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test