Shkollat shqipe plotësuese edhe nëpër Amerikë - Bota Sot
Shkollat shqipe plotësuese edhe nëpër Amerikë

Diaspora

E enjte, 25 gusht 2016

Shkollat shqipe plotësuese edhe nëpër Amerikë

Më: 16 tetor 2012 Në ora: 18:56

Luftë asimilimit të fëmijëve shqiptar nëpër Amerikë. Kombëtarët kundër asimilimit të fëmijëve tanë nëpër Amerikë, qifti Zylo dhe jo vetëm këta me forca të veta ngritën shkollë kundër asimilimit të fëmijëve tanë. Zotëri Qemal Zylo kishte organizuar dhe kishte siguruar një kuadër pedagogësh të specializuar enkas për fëmijët që kishte në shkollën e ti, të gjithë fëmijëve u kishte siguruar libra dhe gjësende të tjera për të zhvilluar mësimin sa më lehtë e sa më mirëj. Ne nga Kosova nëpërmjet të telefonit kishim caktuar takimin tonë me zotëri Zemal Zylon. Ai bashkë me bashkëpunëtor Kozeta Zylo na pritën si vëllezër përpara shkollës në Staten Island. Shkollën e vizituam autori i këtij shkrimi bashkë me veprimtarin e palodhur të kauzës gjithëkombëtarë, ish- punëtorin e arsimit z. Ferat Imeri nga Prekazi i Drenicës. Vizituam klasat edhe pse mësimi në to zhvillohej. Me të gjithë bëmë fotografi. Për këto dhe për shumë gjëra të tjera që lidhen me shkollën e z. Qemal Zylo, mësuam nga biseda që patëm me qiftin Zylo.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test