"Po ua japë besën, se askë para meje nuk do e lë me dalë në luftë" - Bota Sot
"Po ua japë besën, se askë para meje nuk do e lë me dalë në luftë"

Diaspora

E mërkurë, 24 gusht 2016

"Po ua japë besën, se askë para meje nuk do e lë me dalë në luftë"

Më: 22 tetor 2012 Në ora: 19:06

Një ditë shtatori unë isha në vizitë tek një shok i imi në TIÇINO të Zvicrës. Dua të cek se ishte takimi më i dashur dhe i pa harruar në jetën time, i cili më ndjek në çdo hap, është takimi me intelektualin, veprimtarin, humanistin (tani dëshmorin e Kombit ) Agim Ramadani. Citojë fjalët e Tij: Po ua jap BESËN se kend para meje nuk do e lë me dalë në luftë..., unë para e ju pas meje”. Kurrë më parë si kisha dëgjuar ato fjalë, nga askush, nga asnjë lider deri në ato momente. Ne ishim mësuar të dëgjonim fjalët: Ju shkoni në luftë, se ne jemi të nevojshëm për grumbullimin e t’hollave apo diçka tjetër. Nga diskutimi i Agim Ramadanit, mbeta i mahnitur dhe i stërkënaqur. Kështu e filloi bisedën mërgimtari Hasim Kryeziu.
Miku im qenka pak e vështirë të flasësh për veten, por për pak çaste po bëjë përpjekje që ti përgjigjem kërkesës suaj.
“O burra unë jam nisur për luftë: Kush do le të vij me mua”, kishte thënë Agim Ramadani. Nuk thuhet kot se zviceranët më së shumti në jetë e çmojnë punën, sepse me punë sistematike në vazhdimësi, ata kanë arritur, shkallën më të lartë të zhvillimit industrial, ekonomik, historik, bujqësor, kulturor, arsimor… etj. në Europë dhe botë.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të martën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test