Dervishaj: Të premten tenderi për privatizimin e katër HEC-eve - Bota Sot
Dervishaj: Të premten tenderi për privatizimin e katër HEC-eve

Ekonomi

E enjte, 25 gusht 2016

Dervishaj: Të premten tenderi për privatizimin e katër HEC-eve

Më: 10 shtator 2012 Në ora: 17:15

Mbyllet afati i dorëzimit të ofertave për privatizimin e hidrocentraleve Bistrica 1 dhe Bistrica 2. Zëvendësministri i Ekonomisë, Sokol Dervishaj njoftoi publikisht se seanca publike e hapjes së ofertave do të shtyhet në kohë. Po ashtu, ai informoi se dita e enjte është afati i fundit për paraqitjen e ofertave për blerjen edhe të dy hidrocentraleve të tjerë, “HEC Ulëz- Shkopet”.
Tenderi publik për të katërt hidrocentralet do të zhvillohet në dy senca ditën e premte, në14 shtator.

Gjithashtu zv/ministri Dervishaj ka garantuar se procesi i privatizimit të Albpetrolit do të bëhet në mënyrë transparente.
Ai kërkoi nga mediat të mos spekulojnë në lidhje me privatizimin e kësaj shoqërie duke shtuar se çdo vendim do të bëhet publik në kohën e duhur.

Tenderi për shitjen e Albpetrol u mbajt në datën 7 shtator, ku u ofruan 6 kompani për blerejne kompanisë. Oferta më e lartë ekonomike ishte ajo e kompanisë amerikane Silk Road Equaity, prej 850 milionë euro.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test