Kur rikthehet simboli i kapitalizmit, Coca- Cola - Bota Sot
Kur rikthehet simboli i kapitalizmit, Coca- Cola

Ekonomi

E mërkurë, 24 gusht 2016

Kur rikthehet simboli i kapitalizmit, Coca- Cola

Më: 11 shtator 2012 Në ora: 23:43

Coca- cola thotë se shet 1.8 miliard pije çdo ditë. Por për 60 vitet e fundit, asnjë e tillë nuk është shitur në Burma. Kjo për shkak të sanksioneve të tregtisë të SHBA, vendosur ndaj juntës ushtarake, që e ka drejtuar vendin nga viti 1962 deri në 2011.

Sipas BBC, sanksionet janë pezulluar pak muaj më parë dhe të hënën kompania Coca- Cola bëri me dije se ngarkesat e para kanë arritur në Burma dhe se prodhimi vendas do nisë shpejt.

Eksperti Tom Standage thotë se hyrja e kësaj pije është një simbol i fuqishëm.

“Momentin kur Coca- Cola nis dërgimin e pijeve, është momenti për të thënë se aty po ndodh një ndryshim real. Coca- Cola është gjëja më pranë kapitalizmit,” thotë ai.

Edhe Pepsi thotë se do të hyjë në Burma.

Aktualisht ka vetëm dy vende në botë ku nuk shitet Coca- Cola, në Kubë dhe në Korenë e Veriut.

Por Kuba ka qenë një nga tre vendet e para jashtë SHBA ku është prodhuar Coca- Cola në vitin 1906.

Por kompania u largua kur qeveria e Fidel Kastros nisi që të sekuestronte asetet e kompanive private në vitin 1960.

Në Korenë e Veriut thuhet se Coca- Cola shitet në një restorant, por kompania thotë se pijet mund të kenë hyrë përmes tregut të zi, ose përmes kanaleve zyrtare.

Pija e gazuar u krijua në vitin 1886 në Atlanta. Që në ditët e para kompania synoi të shtrihej në mbarë botën dhe brenda pak vitesh kishte fabrika në Europë dhe Azi.

Por rritja e madhe erdhi gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur pija shpërndahej për ushtarët. Më shumë se 60 fabrika ushtarake shërbenin për të prodhuar edhe pijen e gazuar.

Ajo u lidh shumë me patriotizmin amerikan. Por si simbol i kapitalizmit ajo u bë sidomos gjatë Luftës së Ftohtë.

Pija është vënë nën akuzë së fundmi për shkak se shumë njerëz thonë se po shton numrin e obezëve në botë.

Por 126 vjet pas lindjes, Coca Cola thotë se ka një rritje të fortë të shitjeve, sidomos në tregjet në zhvillim si në Indi, Kinë e Brazil.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test