Banka Qëndrore Çeke shkurton normat e interesit - Bota Sot
Banka Qëndrore Çeke shkurton normat e interesit

Ekonomi

E martë, 30 gusht 2016

Banka Qëndrore Çeke shkurton normat e interesit

Më: 27 shtator 2012 Në ora: 19:02

Banka Qëndrore e Republikës Çeke ka shkurtuar sot normat kyçe të interesit nga 0.50 në 0.25 %.

Ky është niveli më i ulët i normave të interesit që nga viti 1993, kur vendi shpalli pavarësinë.

Ky shkurtim synon që të ndihmojë ekonominë e vendit, të orientuar në eksport, e cila ka qenë në recesion që kur u tkurr për 0.2 përqind, në tremujorin e dytë të vitit.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test