Banka Botërore ndihmon Kazakistanin - Bota Sot
Banka Botërore ndihmon Kazakistanin

Ekonomi

E mërkurë, 24 gusht 2016

Banka Botërore ndihmon Kazakistanin

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 08:38

Banka Botërore ka njoftuar se do t’i japë Kazakistanit një hua prej më shumë se 1 miliard dollarëve, për ndërtimin e një rruge për në Kinë.

Marrëveshje është nënshkruar dje nga zyrtarët e Bankës Botërore dhe Kazakistanit, në Astana.

Autostrada prej 300 kilometrash do ta lidhë Almaty-in me Khorgosin.

Banka Botërore bëri të ditur se kjo linjë shërben si rrugë transite jo vetëm për Kazakistanin dhe Kinën, por edhe për vendet e tjera të Azisë Qëndrore.

Sipas Bankës, ky projekt ka potencial që të rrisë tregtinë rajonale.

Afati i planifikuar për përfundimin e rrugës është viti 2015.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test