Identifikohet sulmuesi i besimtarëve myslimanë në Londër - Bota Sot
Identifikohet sulmuesi i besimtarëve myslimanë në Londër

Evropë

E martë, 19 qershor 2018

Identifikohet sulmuesi i besimtarëve myslimanë në Londër

Më: 19 qershor 2017 Në ora: 19:02
Londër, 19 qershor 2017.

Policia britanike bëri të ditur se personi i arrestuar nën dyshimin për kryerjen e sulmit në Londër, në orët e para të së hënës, është Darren Osborne, 47 vjeç, nga Kardifi.

Ai dyshohet se ka goditur me makinë këmbësorët pranë xhamisë në lagjen Finsbury Park, duke vrarë një person dhe plagosur 10 të tjerë.

Të gjitha viktimat i përkasin besimit islam.

Kryeministrja britanike, Theresa May, tha se sulmi është përpjekje “e neveritshme” për shkatërrimin e lirisë së fesë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test