Liverpooli bën çmendurinë, kualifikohet në finale

Nga: Kemajl Goca Më: 3 maj 2022 Në ora: 21:26 Përditësuar në ora: 23:15 më 03.05.2022

Klopp futet në histori!

Liverpooli është finalisti i parë i Champions Leagues në këtë sezon.

Të kuqtë arritën të mposhtnin në gjysmëfinale me përmbysje 2:3 Vllarealin , duke siguruar kështu një biletë për në finalen e kompeticionit më të rëndësishëm për klube në Europë.

Një arritje speciale kjo dhe për trajnerin Jyrgen Klopp, që do të drejtojë skuadrën e tij në një finale Champions-i, për herë të katërt në histori, duke iu bashkuar legjendave, Aleks Ferguson, Carlo Ancelottit dhe Marcelo Lippit, që edhe ata si Kloppi kanë arritur 4 herë në finale. Asnjë trajner nuk ka bërë më mirë në këtë kompeticion.

Villareal - Liverpool, ky është lojtar i ndeshjes

Liverpooli është në finalen e madhe.

Skuadra angleze triumfoi edhe në udhëtim me rezultat 3:2 ndaj Villarealit, po ashtu edhe takimin e parë e pati fituar me 2:0 dhe kualifikohet në finalen e Champions League.

Futbollisti senegalez, Sadio Mane i Liverpoolit, është lojtar i ndeshjes.

Ai u vlerësua me notën 8.1 nga faqja e specializuar për statistika “Sofascore”.

“Reds-at” në finale, presin Manchestrer Cityn apo Real Madridin.

Liverpooli është Liverpool!

Nga: Kemajl Goca

(Plotësuar) -  Liverpooli është Liverpool! Skuadra e Liverpoolti bën çmendurinë në stadiumin “de la Ceramica” në Villareal, humbjen 2:0 e shndërron në fitore 2:3 kundër Villarealit, në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinales së Champions League.

Liverpooli sfidën e parë e ka fituar me 2:0 dhe me rezultat të përgjithshëm 5:2 kualifikohet në finalen e madhe, ku e pret Realin apo Manchester Cityn.

Një ndeshje për t’u mbajtur mend, me kthesa të mëdha në rezultat. Në minutën e tretë, Boulaye Dia shënon për Villarealin.

Katër minuta pa përfunduar pjesa e parë (41’), futbollisti Francis Coquelin shton epërsinë në 2:0. Ai shënon gol të bukur me kokë.

Pjesa e dytë tjetër këngë, LIverpooli i madh rikthehet në rezultat për 12 minuta.

Në minutën e 61-të, Fabinho brenda 16-shit, me goditje të fortë shënon në këndin e majtë, 2:1.

Pas pesë minutave (67’), Diaz godet me kokë dhe barazon rezultatin 2:2. Në minutën e 74-të, Sadio Mane i jep goditje të rëndë skuadrës spanjolle, duke kaluar portierin që kishte dalur jashtë 16-shit, edhe një mbrojtës dhe shënon, 2:3 për Liverpoolin.

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, është sikur në qiellin e shtatë, arrin finalen e madhe të garës prestigjioze dhe në anën tjetër fundos “nëndetësen e verdhë”.

Vlllarreal - Liverpool 2:3

Shënues: Dia (3’), Coquelin (41’) - Fabinho (62'), Diaz (67’), 74’).
Kartona të verdhë: Capoue, Lo Celso, Torres - Alexander-Arnold.
Kartoni i kuq: Capoue i Villarealit (pas dy të verdhëve në minutën e 86-të).
Villarreal: Rulli; Foyth, Albiol (Aurier (79’), Pau Torres, Estupinan (Trigueros 79’); Parejo, Capoue, Coquelin (Alfonso Pedraza 68’); Lo Celso, Gerard Moreno (Chukwueze 68’), Dia (Alcacer 79’).
Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson (Tsimikas80’); Keita, Fabinho (Milner 84’), Thiago (Jonnes 80’); Salah, Sadio Mane, Diogo Jota (Diaz 46’).

83’ Ndeshja po shkon drejt fundit, finalisti po dihet.

Kartona të verdhë: Capoue - Alexander-Arnold.
Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson (Tsimikas80’); Keita, Fabinho, Thiago (Jonnes 80’); Salah, Sadio Mane, Diogo Jota (Diaz 46’).

79’ Villarealit nuk ka asnjë mundësi, sepse duhet t’i shënojë tre gola për të shpresuar.

74' Sadio Mane i jep goditjen e fundit Villarealit, 2:3.

72' Lojë pothuajse e baraspeshuar.

71’ Gjithçka në favor të Liverpoolit.

Shënues: Dia (3’), Coquelin (41’) - Fabinho (62'), Diaz (67’), Mane (74').
Kartona të verdhë: Capoue.
Villarreal: Rulli; Foyth, Albiol, Pau Torres, Estupinan; Parejo, Capoue, Coquelin (Alfonso Pedraza 68’); Lo Celso, Gerard Moreno (Chukwueze 68’), Dia.

67' Luis Diaz barazon rezultatin 2:2.

64' Kartoni i parë i verdhë, Capoue i Liverpoolit.

62' Fabinho qetëson LIverpoolin, shënon dhe ngushton rezultatin. Villareali - Liverpool 2:1.

57’ VIllareali kërkon edhe golin e tretë, që të do ishte fatal për LIverpoolin.

Villarreal - Liverpool 2:1

Shënues: Dia (3’), Coquelin (41’) - Fabinho (62').
Villarreal: Rulli; Foyth, Albiol, Pau Torres, Estupinan; Parejo, Capoue, Coquelin; Lo Celso, Gerard Moreno, Dia.
Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson; Keita, Fabinho, Thiago; Salah, Sadio Mane, Diogo Jota (Diaz 46’).

55' Danny Makkelie i bie bilbilit dhe sinjalizon një faull pasi Giovani Lo Celso (Villarreal) rrëzoi kundërshtarin e tij.

50' Pak kush e ka pritur se skuadra spanjolle do të jetë aq e fortë. Villareali avancon me rezultat 2:0 ndaj Liverpoolit.

47' Fillon pjesa e dytë.

Përfundon pjesa e parë.

41' Liverpooli as në tokë as në qiell, Villareali po tregon zemër të madhe. Futbollisti Francis Coquelin shton epërsinë në 2:0. Ai shënon gol të bukur me kokë.

40' Ndeshja po shkon drejt fundit të 45 minutave të parë.

38';  Villareali kërko penallti, por kështu nuk mendon gjyqtari.

Villarreal - Liverpool 2:0
Shënues: Dia (3’), Coquelin (41').

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson; Keita, Fabinho, Thiago; Salah, Sadio Mane, Diogo Jota.

37' Lojë e mirë.

35' Trent Alexander-Arnold (Liverpool) dërgon një top të gjatë por nuk arrin objektivin.

32' Villareali një mace e zezë për ekipet e mëdha.

29' Mysafirtlë po orvatetn por nuk po arrijnë të shënojnë.

25' Liverpooli kërkon barazimin.

22' A do të bëj VIllarealin mrekullinë.

18' Villareali avancon me 1:0 ndaj Liverpoolit.

16'  Gerard Moreno (Villarreal) godet me kokë  drejt qendrës së objektivit pas një krosimi të bukur brenda zonës së rreptësisë, por njëri prej mbrojtësve arrin ta devijojë atë.

15' Liverpooli në presion të vendasve.

12' Dani Parejo (Villarreal) pati mundësi të mirë por topi shkon jashtë shtyllës së djathtë.

11’  Lojë e mirë në stadiumin e Villarealit.

Villarreal - Liverpool 1:0
Shënues: Dia (3’).

8' Mysafirët në presion të madh.

7' Liverpooloi në presion.

3' Ndezet atmosfera, Boulaye Dia shënon për Villarealin. Villareal avancon me 1:0 ndaj LIverpoolit.

2' Ndeshja që pritet me emocione dhe Villareali synon përmbysjen.

1' Fillon ndeshja.

Redsat regjistruan fitore prej 2-0 në sfidën e parë të zhvilluar në Anfield dhe kanë përparësi të madhe për të vazhduar në finale.

Villarreal - LIverpool 0:0

Villarreal: Rulli; Foyth, Albiol, Pau Torres, Estupinan; Parejo, Capoue, Coquelin; Lo Celso, Gerard Moreno, Dia.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson; Keita, Fabinho, Thiago; Salah, Sadio Mane, Diogo Jota.