Milanit nuk i mjaftoi fitorja, ja skuadrat e kualifikuara në të tetën e finales në Champions League

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 13 dhjetor 2023 Në ora: 20:52 Përditësuar në ora: 23:17 më 13.12.2023
Pamje nga ndeshja Newcastle - Milan

Kështu duket renditja përfundimtare në tetë grupet e Champions League

Sonte përfunduan edhe ndeshjet e fundit të fazës së Grupeve dhe dihen 16 skuadrat që siguruan kalimin në të tetën e finales së Champions League.

Në të tetën e finales së Championsin League janë kualifikuar: Bayern Munihu, Copenhagen, Arsenali, PSV, Real Madridi, Napoli, Interi, Sociedad, Atletico Madrid, Lazio, Dortmund, Manchester City, Leipzig, Barcelona, Porto e PSG.

Grupi G

Cërvena Zvezda - Manchester City 2:3 (0:1)

Mbappe shënon për PSG-në, Milani në Europa League

Milani ka shënuar fitore me rezultat 2:1 në konak të Newcastles, por kjo nuk i ndihmoi që të shkojnë në të tetën e finales së Champions  League për faktin se PSG ka barazuar 1:1 me Dortmundin.

Në minutën e 33-të, Joelinton shënoi për Newcastlen por në pjesën e dytë “rossonerët” u treguan kockë e fortë dhe përmbysën gjithçka me golat e Christian Pulisic (59’) e Samuel Chukwueze (84’).
Dortmundi ka barazuar 1:1 me PSG-në.

Karim Adeyemi shëno9 (51’) për Dortmundin por pas pesë minutave (56’) Kylian Mbappe barazoi rezultatin.
Anwerp ngadhënjeu me rezultat 3:2 ndaj Barcelonës. Një ndeshje për prestigj dhe që nuk çoi peshë për asnjërën ekip.

Për Antwerp shënuan Arthur Vermeeren (2’), Vincent Janssen (56’), George Ilenikhena (90+2’) e për Barcelonën realizuan Torres (35’) e Guiu (90+1’).

Atletico Madridi ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Lazios. Golat i realizuan Griezmann (6’), Samuel Lino (51’).

Porto në festë, ka triumfuar në takimin si finale për vend të dytë, me rezultat 5:3 ndaj Shakhtar Donesky.

Golat për Porton i shënuan Galeno (6' e 43’), Mehdi Taremi (62’), Pepe (74’), Francisco Conceicao (82’) dhe për mysafirët shënuan Sikan (29’) e Stephen Eustaquio (73’ - autogol) e Eguinaldo (88’).

MIlani fiton

(E plotësuar) - Fundi i ndeshjeve.

85' Presioni po rritet në Grupin F:

84' Samuel Chukwueze Milanin e kalon në epërsi.

Porto - Shakhtar 5:3 (2:1)

82' Porto qartëson gjithçka avancn me 5:2. Shënues Francisco Conceicao.

81' MIlani, PSG, Newcastle, cila do të kalojë në vend të dytë në Grupin F?

76' Mbappe shënon por anulohet për pozitë jashtë loje.

74' Porto thellon epërsinë (4:2), shënon Pepe.

73' Eustaquio (autogol). për Shakhtarin.75' Ndeshjet po shkojnë drejt fundit.

70' Elseid Hysaj u paraqit 70 minuta për Lazion.

67' Newcastle e Milani në presion.

62' Portos i buzëqesh kualifikimi. Mehdi Taremi shënon për 3:1.

61' Milan e PSG në presion..59' Milani barazon me golin e Christian Pulisic.

57' Vincent Janssen shënon, Antwerp - Barcelona 2:1.

56' Kylian Mbappe ka barazuar rezultatin.

51' PSG në presion, Karim Adeyemi shënon për 1:0 për Dortmundin.

51' Samuel Lino i jep qetësinë Atleticos.

50' MIlani nëse humb bie nga garat evropiane.

47' Priten lojëra të forta.

Përfundojnë pjesët e para.

43' Galeno sërish shënon, 2:1 për Porton.35' Barcelona barazon me golin e Torres.

33' Joelinton shënoi për Newcastlen.

29' Sikan sjell gëzim të Shakhtar.

27' Newcastle po sulmon.

24' Leao i Milanit shpërdoron një mundësi të artë.23' Milani nën presion.

19' Barcelona po humb.

15' Lojëra të mira.

10' Tre goa shënohen deri me tash.6' Galeno shënon për Porton.

6' Griezmann realizon për Aleticon.

4' Lojë e mirë në Newcastle - Milan.

2' Antwerp kalon në epërsi ndaj Barcelonës, Arthur Vermeeren shënoi.

1' Fillojnë ndeshjet.

MIlani dhe PSG në ankth gjithashtu edhe Porto e Shakhtar.

Leipzig fiton, Rrudhani 8 minuta për ekipin zviceran

Leipzig e ka mposhtur me rezultat 2:1 ekipin zviceran, Young Boys, në takimin e xhiros së fundit të Grupit G të Champions League.

Manchester City dhe Leipzig kualifikohen në të tetën e finales të Championsit dhe Young Boys në Europa League.

Për Leipzig shënuan Sesko (51'), Forsberg (56') dhe për Young Boys realizoi Colley (53').

Futbollisti Donat Rrudhani u paraqit nga minuat e 82-të për Young Boys-in.

Grupi G

Renditja

4. Cërvena Zvezda    6    0    1    5    7:15    1

Manchester City fiton në Beograd

Manchester City ka shënuar fitore në Beograd, me rezultat 3:2 ndaj Cërvena Zvezdës.

Kampioni i Anglisë la shënuar fitore e gjashtë rresht në Grupin G të Champions League.

Kjo ishte ndeshja e fundit e grupi G.

Golat i realizuan Hamilton (19'), Bobb (62') e Phillips (85’ – nga penalltia) e për Zvezdën shënuan Hwang In-Beom (76’) e Katai (90+1’).

City u paraqit pa Erling Haalandin.

Manchester City dhe Leipzig kualifikohen në të tetën e finales.

Grupi G

Renditja

Muja në tribunë ndaj Barçës

Muja në tribunë ndaj Barçës, Porto e Shakhtar kanë duel direkt për kualifikimin.

Grupi H i Ligës së Kampioneve ka ende disa çështje për të zgjidhur ndaj ndeshjet e sotme kanë rëndësi të madhe.

Barcelonës i duhet të paktën një pikë për të qenë e qetë në kryesimi dhe për të përfunduar në vazon e skuadrave të forta në shortin e fazës me eliminim direkt.

Përballë ka Antverpën, ku mungon Arbnor Muja për shkak kartonësh dhe do të jetë në tribunë në këtë sfidë.

Ndërkohë, Porto dhe Shakhtar Donjetck kanë një sfidë direkte, pasi janë në kuotën e 9 pikëve. Barazimi u shkon për shtat portugezëve që kanë avantazhin e ndeshjeve direkte.