Lukaku: Festimi ishte vetëm një “grindje” me veten,

Më: 18 shtator 2017 Në ora: 12:41
Romelu Lukaku

Romelu Lukaku tha se festimi i golave ??të tij, i cili përfshinte mbajtjen e veshit nga tifozët e Evertonit, ishte thjesht “shaka”.

Manchester United përfundoi duke fituar 4-0 ndaj Evertonit, të dielën në Premier League, duke shënuar tri herë pas zëvendësimit të ish-heroit, Wayne Rooney, në minutën e 82-të. Lukaku fillimisht krijoi për Henrikh Mkhitaryan golin e tyre të dytë, pastaj shënoi nga afër, përpara se Anthony Martial të përfundonte gjërat nga penalltia. Lukaku mbuloi veshin e tij në festë pas goditjes së minutës së 89-të, e cila mund të konsiderohej si sulm karshi tifozëve të Evertonit, megjithëse këmbënguli se nuk ishte kështu. “Dua të them, është një tjetër gol dhe jam i lumtur me fitoren, – pohoi ai për “Sky Sports”. – Festimi ishte vetëm një “grindje” me veten, pasi ata brohorisnin goditjen e lirë që kisha humbur”.

Pavarësisht daljes së fituesit të kënaqshëm, Manchester Unitedi ishte i varfër për një pjesë të rëndësishme të ndeshjes, veçanërisht në gjysmën e dytë. Dhe Lukaku pranon se duhej të ishte përfunduar ndeshja shumë kohë përpara: “Ne mund të shënonim më shumë në pjesën e parë. Ne nuk ishim mjaftueshëm klinikë në finalizim. Everton na krijoi probleme në mesfushë dhe trajneri na dha këshilla në gjysmën e lojës se si ta zgjidhim atë. Në pjesën e dytë, Everton kishte shumë kontroll, por cilësia ishte ndryshimi në fund”.