Komuna e Gostivari të premten do të zbatojë spërkatje kundër mushkonjave - Bota Sot
Komuna e Gostivari të premten do të zbatojë spërkatje kundër mushkonjave

Gostivari

E hënë, 15 tetor 2018

Komuna e Gostivari të premten do të zbatojë spërkatje kundër mushkonjave

Më: 1 gusht 2017 Në ora: 19:33
Spërkatje kundër mushkonjave

Vetëqeverisja lokale e Gostivarit paralajmëroi se në fund të javës do të bëhet dezinstektim i më shumë vendeve dhe apelon deri te bletarët të ndërmarrin aktivitete në kohë për mbrojtjen e familjeve bletare.

“Të premten (4 gusht) do të bëhet spërkatje e rajonit të komunës së Gostivarit kundër mushkonjave dhe dëmtuesve tjerë. Dezinsketimi do të bëhet në mbrëmje prej orës 21 deri në orën 1, si dhe në orët e hershme të mëngjesit prej 3 deri 6, nëse lejojnë kushtet atmosferike. Në rast të motit me shij dhe erës së fuqishme, dezinsektimi do të shtyhet për ditën e ardhshme ose ndonjë ditë tjetër me kushte më të mira atmosferike”, theksohet në kumtesën e shërbimit për informim të Komunës së Gostivarit.

Me planin për dinamikën e aktiviteteve, dezinsektimi do të zbatohet në katër lokacione, brigjet e Vardarit nëpër rrjedhën e në fshatin Raevn, pjesë rreth kanalit për ujitje në lagjen Maleardi, lagjja Fazaneria përgjatë kanalit për ujitje dhe rreth brigjeve të lumit Jahorka në fshatin Forinë. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test