Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor - Bota Sot
Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor

Kosova

E shtunë, 27 gusht 2016

Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor

Më: 10 shtator 2012 Në ora: 20:53

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, njofton besimtarët dhe opinionin e gjerë se më 8 tetor, me një manifestim solemn do të vendos gurthemelin e xhamisë qendrore në qendër të Prishtinës, afër PTK-së.

“Ndërtimi i xhamisë së re në Prishtinë është një nevojë e kahershëm për kryeqendrën tonë, ka dashtë Zoti që tani të krijohen kushtet dhe mundësitë që të nisim realizimin e një projekti të madh për vendin, Bashkësinë Islame, besimtarët dhe kryeqytetin tonë”, thuhet në një njoftim të BIK.

Sipas njoftimit, fillimi i realizimit të këtij projekti është mundësuar vetëm pasi kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa, Bordi i Drejtorëve dhe Asambleja komunale e Prishtinës iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së Bashkësisë Islame të Kosovës, duke ndarë truallin për xhami.

BIK-u kërkon përkrahje dhe ndihmë ‘morale e materiale’ nga qytetarët, duke shtuar se për këtë qëllim, Kryesia e BIK ka hapur edhe llogari bankare.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test