Prishtinë: Mbahet Konferenca Ndërkombëtare e Grave - Bota Sot
Prishtinë: Mbahet Konferenca Ndërkombëtare e Grave

Kosova

E mërkurë, 31 gusht 2016

Prishtinë: Mbahet Konferenca Ndërkombëtare e Grave

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 09:12

Në Prishtinë sot fillon Konferenca e Parë Ndërkombëtare e Femrave, në të cilën pritet të marrin pjesë përfaqësuesit e afro 100 vendeve.

Në këtë samit do të marrë pjesë edhe Melanee Verveer, ambasadore amerikane për çështje globale të femrave, dhe ish sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright.

Departamenti amerikan i shtetit ka paralajmëruar se Ambasadorja Verveer, në Samitin Ndërkombëtar të Gruas, do të flasë në temën: “Partneriteti për ndryshim - fuqizimi i gruas”.

Samiti organizohet nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Ky samit, i pari i këtij lloji në Ballkan, do të adresojë çështje të zhvillimit të gruas, pjesëmarrjes politike dhe statusit social të saj.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test