Takimi Daçiq-Thaçi “do të ketë jehonë në BE” - Bota Sot
Takimi Daçiq-Thaçi “do të ketë jehonë në BE”

Kosova

E hënë, 29 gusht 2016

Takimi Daçiq-Thaçi “do të ketë jehonë në BE”

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 17:52

Ish-ambasadori i Serbisë në Gjermani, Ognjen Pribiqeviq, ka thënë se takimi i kryeministrit serb, Ivica Daçiq, me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, do të ketë jehonë të madhe në Bashkimin Evropian.

Sipas tij, ai është shenja e parë pozitive pas “një sërë lajmesh të këqija dhe konfuze nga Serbia”.

“Do të ketë me siguri vërejtje publike se përse ka ardhur deri tek ai takim, por ato nuk qëndrojnë derisa procesi i dialogut me Prishtinën nuk bie ndesh me Kushtetutën”, ka thënë Pribiqeviq, raportojnë mediat serbe.

Në Bruksel është zhvilluar sot takimi i parë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, homologut të tij serb, Ivica Daçiq, dhe shefes për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Baronesha e ka cilësuar takimin si konstruktiv, kurse presidenca e Kosovës e ka mirëpritur atë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test