Thaçi, takimi me Daçiqin - i frytshëm, tejkalova emocionet - Bota Sot
Thaçi, takimi me Daçiqin - i frytshëm, tejkalova emocionet

Kosova

E premte, 26 gusht 2016

Thaçi, takimi me Daçiqin - i frytshëm, tejkalova emocionet

Më: 20 tetor 2012 Në ora: 00:28

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar si mjaft konstruktiv takimin e sotëm me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq. Ai ka thënë se ky ka qenë takimi i parë zyrtar që shënon fillimin e një procesi të normalizimit të marrëdhënieve që është në interes të dy shteteve të pavarura dhe sovrane dhe që hap progresin drejt BE-së dhe NATO-s.

Ai ka thënë se takimi me Daçiqin për të nuk ka qenë i lehtë. “Kam obligim që në raport me emocionet personale apo partiake, t’i respektoj interesat e Kosovës. Mbi emocionet e mia personale janë interesat e Kosovës, e interesat tona janë anëtarësimi në NATO dhe BE. Ky proces mund të lëvizë shpejt përmes proceseve të fqinjësisë së mirë dhe proceseve integruese”, ka theksuar kreu i Qeverisë së Kosovës.

Thaçi ka deklaruar se gjatë takimit ka pasur shtrëngim duarsh me Daçiqin, teksa ka theksuar se liderët e Kosovës edhe më herët kanë pasur takime me liderët e Serbisë, duke nisur që para vitit 1998, pastaj në Vjenë e në takime të tjerë.

Kreu i ekzekutivit të Kosovës ka theksuar se gjatë takimit është respektuar e gjithë agjenda, standardet dhe protokollet evropiane. “Dorështrëngim mes kosovarëve me njerëzit që e kanë udhëhequr Serbinë ka pasur gjithnjë, edhe para vitit 98, edhe në Vjenë edhe më vonë, por ky është njëtakim i organizuar nga baronesha Ashton, që tejkalon konfliktet”, u shpreh Thaçi.

“Asnjë etje për t’u takuar me liderët e Beogradit nuk kam pasur, nuk kam dhe nuk do të kem, por ky është realiteti i raporteve tona të ndera. Ne duhet t’i tejkalojmë çështjet e së kaluarës, gjithmonë duke kujtuar luftën historike për ta larguar Serbinë nga Kosova dhe të marrim përgjegjësi për të ardhmen”, ka thënë Thaçi, në një intervistë në Interaktiv të KTV-së.

Ai ka thënë më tej se qëllimi kryesor i këtij takimi është normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, gjithmonë duke respektuar Rezolutën e Kuvendit dhe Kushtetutën e Kosovës. “Qëllimi është që të normalizojmë marrëdhëniet, duke ndërtuar një fqinjësi të mirë. Ne duhet të shikojmë kah e ardhmja duke kujtuar gjithmonë të kaluarën, gjenocidin serb në Kosovë. Por tani është kapitull i ri i Kosovës evropiane. Kemi hapur këtë kapitull jo të lehtë”, ka thënë ai.

Në këtë takim, Thaçi tha se e ka ngritur edhe çështjen e të pagjeturve, si dhe ka kërkuar që të vazhdohet që të punohet për implementimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura gjatë dialogut të deritashëm.

“Ky proces i normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është një proces i ri, i cili do të ketë reflektime në unitetin e BE-së në relacion me Kosovën që do të rezultojë me njohjen nga pesë vendet e BE-së, por edhe në integrimin e Kosovës”, tha ai, duke shprehur po ashtu besimin e thellë se rezultat i këtij procesi do të jetë edhe shpërbërja e strukturave paralele serbe në veri të Kosovës.

I pyetur për deklaratat e Vetëvendosjes lidhur me këtë takim, kryeministri i Kosovës ka deklaruar se ai është një fjalor i të kaluarës, që nuk përkon me realitetin, ndërsa ka shtuar se Kuvendi i Kosovës është ai i cili ka folur, kështu që secili duhet të mësohet t’i respektojë institucionet legjitime kur ato e thonë fjalën e tyre.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test