Kosova së shpejti bëhet me rezerva shtetërore - Bota Sot
Kosova së shpejti bëhet me rezerva shtetërore

Lajme

E mërkurë, 24 gusht 2016

Kosova së shpejti bëhet me rezerva shtetërore

Më: 14 tetor 2012 Në ora: 21:28

Edhe pse me shumë vonesë, Kosova gjatë këtij muaji ka gjasa që përfundimisht t’i ketë rezervat e para shtetërore. Për këtë proces ekziston ligji i miratuar që në vitin 2010, por asnjëherë nuk ka arritur të jetë i zbatueshëm.

Ministrja e Tregtisë dhe e Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, e cila ka ndarë më shumë se 400 mijë euro për rezervat e para shtetërore, thotë se ato do të mbahen tek operatorët privatë, por do të monitorohen nga Departamenti i rezervave shtetërore.

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu mirëpret një hap të tillë, pavarësisht se, sipas tij, një gjë e tillë ka mundur shumë më herët të bëhet.

Një nga fushat ku munden Rezervat Shtetërore të kenë ndikim është edhe ajo e përdorimit të tyre në rast të çrregullimeve në treg.

Me këtë ligj specifikohen edhe cilat mallra do të duhet të futen në kategorinë e Rezervave Shtetërore.

Ligji e përcakton edhe dënimet për operatorët ekonomikë, të cilët bëjnë veprime të kundërligjshme, e që sillen nga 1 mijë euro deri në 30 mijë euro.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test