Cadra që i reziston erës së fortë - Bota Sot
Cadra që i reziston erës së fortë

Life style

E diel, 28 gusht 2016

Cadra që i reziston erës së fortë

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 16:08

Tashmë problemi i shkatërrimit të çadrës në ditë me shi dhe erëra të forta ka marrë zgjidhje nëpërmjet një çadre të veçantë.

Me një formë si kaskat e çiklistëve gjatë etapave të kronometrit individual, çadra është edhe më e lehtë për ta përdorur në ditë me kohë të keqe.

Nga eksperimentet në tunelin e erës, u vu re se çdo njeri harxhon më pak energji në mbajtjen e çantës.

Kjo çadër është shpikur nga një student hollandez i inxhinierisë industriale, Gerwin Hoogendoorn, pasi stuhia i theu tre çadra brenda një jave.

Këto çadra kanë një çmim prej rreth 20 dollarësh. Mendohet se suksesi i tyre është i gjithi në formën aerodinamike.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test