Pse burri "rreh gjoksin" kur është fjala për seksin - Bota Sot
Pse burri "rreh gjoksin" kur është fjala për seksin

Life style

E enjte, 25 gusht 2016

Pse burri "rreh gjoksin" kur është fjala për seksin

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 21:39

Hulumtuesit nga Universiteti Yale gjetën se për të rriturit e rinj, fërkimi me rolet tradicionale gjinore i bën ata më pak të rehatshëm dhe për këtë arsye ndoshta më pak të sigurt në dhomën e gjumit.

Hulumtuesit rekrutuan 357 gra dhe 126 burra të moshës 18-29, të gjithë heteroseksualë dhe seksualisht aktive.

Udhëheqësja e studimit Lisa Rosenthal dhe ekipi i saj kishte subjekte që i përgjigjeshin pyetjeve të anketimit të saj në besimin e tyre seksual dhe këmbëngulës, në një dhomë fjetjeje të vogël, seksuale private, ku atje ishte një vazo me kondomë femërorë dhe një shenjë që lexonte: "Mbroni veten dhe partnerin tuaj. Ju lutemi merrni disa! Prezervativët femërorë janë pa pagesë. "

Gjetjet treguan se subjektet miratuan dinamikën tradicionale të energjisë,

"Nëse njerëzit besojnë se njerëzit duhet të dominojnë seksualisht, kjo mund t'i parandalojë ata nga ndjenja e hapur apo e rehatshme e diskutimit rreth sjelljes seksuale dhe mbrojtjes me partnerët e tyre, ose pyetje në lidhje me gjërat që ata nuk mund t'i dinë," kanë thënë studiuesit.

"Edhe për gratë dhe burrat, besimi se njerëzit duhet të dominojnë gjatë mardhënieve seksuale mund të zvogëlojnë interesin në kondomin femëror, sepse kondomi femëror është menduar të jetë në qendër, si burim i mbrojtjes dhe mund të shihet si shkelje e normës apo besimit që njerëzit duhet të kenë në kontrollin e situatave seksuale ", ka shpjeguar hulumtuesi.

Femrat në përgjithësi nuk ishin shumë dakord në krahasim me burrat që besonin se burrat duhet të dominojnë në situata seksuale.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test