Klinika e Shkupit, 12 transplatime veshkash - Bota Sot
Klinika e Shkupit, 12 transplatime veshkash

Maqedonia

E enjte, 25 gusht 2016

Klinika e Shkupit, 12 transplatime veshkash

Më: 2 tetor 2012 Në ora: 09:31

Në Klinikën e Urologjisë në Shkup në gjashtë mujofshin e parë të këtij viti janë kryer 12 transplantime të veshkave që kaluan me komplikime të vogla. Kirurgët u lavdëruan se madje për një muaj kanë bërë 4 transplantime, kurse deri në mbarim të viti 2012-të planifikojnë që të arrijnë deri në 20-të. Sipas tyre, kjo ka të bëj me përmasimin e kushteve të punës dhe më tepër para që ndahen nga Fondi i sigurimit shëndetësor. Vitin e kaluar ishin kryer vetëm 6 operacione të këtilla. Transplantimi i veshkave në Maqedoni kryhet edhe tek fëmijët por në një numër dukshëm më të vogël në raport me të rriturit.

“Prej 22 marsit e deri më sot, u kryen 12 transplantime. Për fatin tonë dhe për fatin e pacienteve ato kaluan me komplikime minimale, do të thotë të gjithë pacientët janë mirë. 2 pacientët e fundit ende janë tek ne pasi transplantuar javën e kaluar dhe gjenden në qendrën e transplantimit”, tha Sashko Doklçev, Shef i repartit të transplantimit

“Para 1 viti e gjysmë filluam edhe me transplantimin tek fëmijët në bashkëpunim me kirurgët e fëmijëve, nefrologot dhe urologët pediatriatik. Këtë vit kemi bërë tre transplantime kurse një duhet të bëhet të hënën”, tha Sotir Stavrdis, kirurg

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test