Ahmeti: Hasan Prishtina ka qenë shembulli i shqiptarisë - Bota Sot
Ahmeti: Hasan Prishtina ka qenë shembulli i shqiptarisë

Maqedonia

E premte, 26 gusht 2016

Ahmeti: Hasan Prishtina ka qenë shembulli i shqiptarisë

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 19:56

Akademi solemne në Shkup kushtuar veprimtarisë së Hasan Prishtinës

Sot është mbajtur Akademia solemne "Veprimtaria atdhetare e Hasan Prishtinës", ku morën pjesë personalite të cekur nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria. Në këtë solemnitet i pranishëm ishte edhe kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, i cili e përgëzoi nismën për manifestimin dhe përkujtimin e Hasan Prishtinës, sepse siç tha, "qyteti i Shkupit është kryeqyteti i Dardanisë kreshnike".

"Hasan Prishtina ka qenë shembulli i shqiptarisë, ka qenë një politikan modern. Shfrytëzoj rastin që të vlerësoj dhe komplimentojë kryetarin e komunës së Çairit, Izet Mexhiti për vendosjen e shtatores së Hasan Prishtinës", tha Ahmeti.

Referatin kryesor të veprimtarisë shkencore të Hasan Prishtinës e prezantoi akademiku Alajdin Abazi.

"Emri i Hasan Prishtinës është ngusht i lidhur me qytetin e Shkupit, andaj që në fillim jam i nderuar që në prag të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë këtu në Shkup më është dhënë mundësia të shpalos pjesë nga jeta dhe veprimtaria e tij. Hasan Prishtina njihet si figurë markante dhe personalitet i spikatur i historisë sonë kombëtare. Ai ka lënë gjurmë të pashlyeshme ndër kohëra. Hasan Prishtina brenda një periudhe të shkurtër zuri pozita në administratën e perandorisë turke", tha Abazi.

Ai theksoi se Hasan Prishtina njihte shumë gjuhë, sidomos u bë i njohur pas vitit 1908 kur u zgjodh deputet i Prishtinës në Parlamentin Osman, kur dhe nderoi emrin e Prishtinës.

Drejtori i ITKSHSH-së Shefqet Zekolli me këtë rast tha se janë mbledhur këtu në Akademinë për të kujtuar njërin ndër personalitetet më të shquar të historisë sonë dhe për të shprehur respektin e madh për aktivitetet atdhetare njerëzore të Hasan Prishtinës.

"Aktiviteti kishte filluar qysh në rininë e tij të hershme për t'u kulmuar me shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë më nëntor të vitit 1912 dhe të vazhduara prej brezave të mëvonshëm të cilët sollën edhe pavarësinë e Kosovës të vitit 2008. Andaj me të drejtë është konstatuar se Hasan Prishtina është njëri ndër figurat më emblematike të kombit shqiptar", tha Zekolli.

Nesër në ora 14:00 do të promovohen dy libra të autorit Qerim Lita, ndërkaq shtatorja e Hasan Prishtinës inaugurohet të dielën pasdite.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test