Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai - Bota Sot
Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai

Maqedonia

E shtunë, 30 korrik 2016

Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 11:35

Autoritetet në Pakistan kanë njoftuar se provinca veriperëndimore e Khyber-Pakhtunkhwa ka vendosur që ta riemërojë një kolegj, duke ia vënë emrin e aktivistes adoleshente, Malala Yousufzai, e cila u godit në kokë javën që shkoi nga militantët talibanë në Swat Valley.

Vendimi për ta riemëruar Kolegjin e Vajzave Siadu Sharif me emrin e Malalës erdhi pas një takimi, në të cilin u diskutua për njohjen e përpjekjeve të Malalës për t’i promovuar të drejtat e vajzave për edukim.

Aktualisht Malala është duke i trajtuar plagët në një spital në Birmingham të Anglisë.

Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Rehman Malik tha se shpërblimi prej 1 milionë dollarësh është në dispozicion për kapjen e Ehsanullah Ehsanit, zëdhënësit të talibanëve pakistanezë, i cili e ka pranuar përgjegjësinë për sulmin ndaj Malalës dhe i cili u zotua se vajza adoleshente do të vritet.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test