Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai - Bota Sot
Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai

Maqedonia

E martë, 30 gusht 2016

Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 11:35

Autoritetet në Pakistan kanë njoftuar se provinca veriperëndimore e Khyber-Pakhtunkhwa ka vendosur që ta riemërojë një kolegj, duke ia vënë emrin e aktivistes adoleshente, Malala Yousufzai, e cila u godit në kokë javën që shkoi nga militantët talibanë në Swat Valley.

Vendimi për ta riemëruar Kolegjin e Vajzave Siadu Sharif me emrin e Malalës erdhi pas një takimi, në të cilin u diskutua për njohjen e përpjekjeve të Malalës për t’i promovuar të drejtat e vajzave për edukim.

Aktualisht Malala është duke i trajtuar plagët në një spital në Birmingham të Anglisë.

Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Rehman Malik tha se shpërblimi prej 1 milionë dollarësh është në dispozicion për kapjen e Ehsanullah Ehsanit, zëdhënësit të talibanëve pakistanezë, i cili e ka pranuar përgjegjësinë për sulmin ndaj Malalës dhe i cili u zotua se vajza adoleshente do të vritet.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test