Sovraniteti, ndërtohet me partneritet, e jo shtyrjebrylash! - Bota Sot
Sovraniteti, ndërtohet me partneritet, e jo shtyrjebrylash!

Opinione

E mërkurë, 23 maj 2018

Sovraniteti, ndërtohet me partneritet, e jo shtyrjebrylash!

Nga: Fadil Maloku Më: 19 qershor 2017 Në ora: 22:30
Fadil Maloku

1.Derisa, shqiptarët ta ndjejnë nevojën e "intervenimit" të zyrave diplomatike, në sundimin e ligjit, e..padyshim edhe "formimin e qeverisë së re", atëherë, veç le ta imagjinojnë shtendërtimin!

2. Sepse, shtendërtimin si proces dhe si mekanizëm në kuptimin "westfalian" (studentët e mi e dinë, për çfarë po flas!), e ka thjeshtësua dhe e ka shndrru në një mundësi, jo edhe aq relevante në jetë publike të qytetarit!

3."Shteti", sot nominalisht është shndrru në një "numër celulari"(!), përmes të cilit vendimarrësit global i "kontaktojnë" politikanët matrapaza për ta siguruar "ndikimin" e tyre.

4.Edhe atë, më shumë shkaku i sigurisë së kapitalit të tyre, se sa shkaku i interesimit të instalimit të demokracisë!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test