‘Ish-të burgosurit politikë’, protestohet para parlamentit. Oketa: E pajustifikuar heshtja e qeverisë - Bota Sot
‘Ish-të burgosurit politikë’, protestohet para parlamentit. Oketa: E pajustifikuar heshtja e qeverisë

Shqipëria

E enjte, 01 shtator 2016

‘Ish-të burgosurit politikë’, protestohet para parlamentit. Oketa: E pajustifikuar heshtja e qeverisë

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 12:21

Ndërsa ish-të burgosurit politikë vijojnë grevën disa ditore në ambientet para parlamentit është mbajtur një protestë në mbështetje të tyre. Përveç ish-të dënuarve politike, familjarëve dhe miqve të tyre në mbështetje të protestës ishte dhe sindikata e minatorëve.

Ata protestuan nën thirrjen ‘Ndihmoni ish-të burgosurit politike’, ‘Jepni shpërblimet’ para ambienteve të parlamentit ku deputetët ishin mbledhur për seancën parlamentare të radhës.

Ndërkohë deputeti i FRD, Gazmend Oketa vlerësoi si të pajustifikueshëm faktin që në këtë seancë të sotme parlamentare nuk pati asnjë zë deputeti në mbështetje të ish-të burgosurve politike.

“Kaluan në heshtje në parlament grevën e ish-të burgosurve politike njerëzve që ndjehen ende të persekutuar. E pashpjegueshme dhe e pajustifikueshme që një problematike e tillë të kalojë krejt në heshtje dhe debati politik dhe qeveria të jetë e vëmendshme për çështje të parëndësishme, prerje shiritash dhe të mos thotë asnjë fjalë të vetme për kontributin e këtyre njerëzve”.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test