Oketa: Mandati i Kryeprokurors është i pakufizuar - Bota Sot
Oketa: Mandati i Kryeprokurors është i pakufizuar

Shqipëria

E hënë, 29 gusht 2016

Oketa: Mandati i Kryeprokurors është i pakufizuar

Më: 21 tetor 2012 Në ora: 17:58

Mandati i Prokurores së Përgjithshme, Ina Rama, nuk përfundon as në nëntor as në maj, por është i pakufizuar.

Deputeti i FRD-së tha se emërimi i prokurorit të ri dhe shkarkimi i Ina Ramës duhet të bëhet në bazë të legjislacionit të kohës, kur ajo u zhgjodh në atë post.

Duke nënvizuar se mandati i Ina Ramës po përdoret politikisht, deputeti Oketa propozon intepretim kushtetues nga intitucionet përkatëse për mandatin e saj

Në 21 prill 2008, Kuvendi me unanimitet votash ndryshoi Kushtetutën, ku ndër të tjera mandati pa limit i Prokurorit të Përgjithshëm kufizohej me 5 vjet, duke zgjatur mandatin e Krueprokurores deri ne maj të 2013.

Por mazhoranca këmbëngul, se Ina Rama do të duhet të lirojë zyrën në nëntor, pasi ndryshimet kushtetuese nuk i shtrijnë efektet mbi mandatin aktual.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test