Pupovci shpreson ta sfidojë vëllain për titull! - Bota Sot
Pupovci shpreson ta sfidojë vëllain për titull!

Skijim

E enjte, 19 prill 2018

Pupovci shpreson ta sfidojë vëllain për titull!

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 27 dhjetor 2016 Në ora: 11:29
Eordejt Pupovci

Fundi i dhjetorit, ka mungesë të borës dhe kjo vështirëson edhe stërvitjet për skiatoret e skiatorët e Kosovës. Të gjithë e presin me padurim edicionin e ri që pritet të fillojë në javën e parë të janarit, megjithatë secili skiator, secili klub ka synimet e veta.  Eordejt Pupovci, skiator i klubit kampion Alpi nga Peja, mëton të rrisë formën dhe të shënojë rezultate më të mira se në edicionin e kaluar. Pupovci garon në disiplinën e sllallomit dhe të sllallomit të madh, por pikësynimi kryesor i tij është ta sfidojë vëllain e tij, Dardanin i cili është kampion në fuqi. “Vitin e kaluar kam qenë me rezultate përkundër që nuk kemi pasur borë të mjaftueshme për me ushtruar”, tha Pupovci për gazetën kombëtare “Bota sot”. Synimet e tija janë që të stoliset me titullin e kampionit: “Sivjet synoj titullin e kampionit edhe pse titulli është të vëllai Dardani dhe nuk është larg familjes”. Megjithatë, pretendon të përgatitet sa më mirë për garat e sllallomit dhe të sllallomit të madh me objektiva të qarta: ta sfidojë vëllain.

“Do ta shohim në gara se a mund ta sfidojë apo jo vëllain. Synimet janë me arritur me të mirën, të tjera ia lëmë kohës”, theksoi skiatori. 23-vjeçari shprehet se është krenar që përfaqëson KS Alpin, klub që 16 vite është më i suksesshmi dhe beson e shpreson se edhe për një kohë të gjatë do të jenë sundues! A mendoni se stinori i ri do të jetë edhe më i mirë me cilësi? “Po, mbase ka hyrë në fuqi ligji i ri për sport. Kështu që, edhe presim subvencione për klubin më të madh në Kosovë, KS Alpi”, thotë skiatori pejan. Ai shpreson se rivaliteti do të jetë i madh, sepse parashikon një konkurrencë me të denjë se në vitet e kaluara. “Normalisht se rivaliteti është i madh, por titullin nuk e lëmë larg familjes sonë”, shprehet optimist skiatori.  Sipas tij, po vjen një gjeneratë e mirë e skiatorëve: “Konkurrenca e madhe e ngritë edhe cilësinë. Pa konkurrencë nuk ka shije edhe gara. Kur është rivaliteti i madh kemi edhe cilësi.  Nuk do të kisha mundur t’i theksoja me emra, por është më së e sigurt se gjeneratat e reja janë shumë të mira. Konkurrent e kemi Arbi Pupovcin i cili është junior i ri dhe prej tij priten rezultate të mëdha për skitarin e Kosovës. Jo vetëm ai, por shpresojmë se do të kemi edhe shumë talent tjerë të këtij sporti në të ardhmen”, tha Pupovci, duke shprehur brengën e mungesës së borës. “Për momentin bëj vetëm ushtrime të thata, këtë javë pritet të fillojmë përgatitjet në Bansko të Bullgarisë dhe me vetë financim”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test