Shaqiri me mendje te Kosova - Bota Sot
Shaqiri me mendje te Kosova

Sporti

E martë, 30 gusht 2016

Shaqiri me mendje te Kosova

Nga: Alban Lumi Më: 12 tetor 2012 Në ora: 14:13

Futbollisti shqiptar, Xherdan Shaqiri, edhe pse aktivizohet me përfaqësuesen e Zvicrës dhe është bërë pjesë e gjigantit gjerman, Bayern Munchen, në asnjë moment nuk e harron vendlindjen e tij. Ai së fundi ka thënë se e shqetëson fakti që futbolli i Kosovës ende ka mbetur i izoluar.

Shaqiri ka thënë se futbollin e Kosovës e pret një rrugë të gjatë deri në thyerjen izolimit “Kosova e ka një rrugë të gjatë para saj derisa të ketë kombëtaren e futbollit. Unë shpresoj që kjo të ndodhë, për këtë arsye edhe kam nënshkruar që Kosova së shpejti të mund të luajë ndeshje ndërkombëtare miqësore”, ka thënë Shaqiri, në një intervistë për Berner Zeitung. Megjithatë Shaqiri nuk është prononcuar nëse do ta linte Zvicrën për Kosovën . “Është e qartë se unë jam i preokupuar me këtë temë. Por, unë luaj për Zvicrën dhe ndjehem shumë mirë në përfaqësuesen zvicerane. Ndërkaq, rrënjët e mia janë në Kosovë dhe ato nuk do t`i harroj kurrë”, ka theksuar ai. Më pas Shaqiri tregon edhe detaje se si e admirojnë bashkëkombësit e tij. “Njerëzit atje më duan. Ata janë jashtëzakonisht krenarë që njëri nga ata luan për Bayernin. Së fundmi, gjatë verës së kaluar, kur isha në Kosovë, më është dashur të fshihem, me syze dielli, me kapele etj. Vetëm në aeroplan më njohën”, ka theksuar “Xhuxhi Magjik”, i cili ëhstë i lindur në Zhegër të Gjilanit.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test