Franca U-17, kampione botërore për femra - Bota Sot
Franca U-17, kampione botërore për femra

Sporti

E shtunë, 27 gusht 2016

Franca U-17, kampione botërore për femra

Më: 14 tetor 2012 Në ora: 15:45

Franca është fituesja e Botërorit të U-17 për femra. Skuadra transalpine arriti të fitojë pas një beteje 11-metërshash ndaj Koresë së Veriut në takimin final të luajtur në Baku të Azerbajxhanit.

Skuadra transalpine e nisi më mirëndeshjen dhe arriti të kalojë përpara me një gol të Declerq në minutën e 33-të por aziatiket arritën të barazonin rezultatin me anë të Ri Un Sim.

Koha e rregullt përfundoi me rezultat të barabartë dhe në shtesë asnjëra prej dy skuadrave nuk arriti të shënonte golin që do t’I dhuronte trofeun.

Në goditjet nga penalltia, decizivie rezultoi paraqitja e portieres franceze, që arriti të shënojë vetëm nga pika e bardhë, në goditjen e gjashtë në radhë dhe gjithashtu priti dhe dy penallti, ku e fundit ishte ajo decisive ndaj Ri Un Young që i dha trofeun përfaqësueses evropiane. në vendin e tretë ndërkohë u rendit Gana që me 10 futbolliste në fushë mundi 1-0 Gjermaninë me një gol të Priscilla Okyere.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test