Prishtina e fortë për kampionin - Bota Sot
Prishtina e fortë për kampionin

Sporti

E diel, 28 gusht 2016

Prishtina e fortë për kampionin

Më: 22 tetor 2012 Në ora: 01:25

Kampioni aktual i basketbollit të Kosovës, Trepça pas humbjes nga Peja javën e kaluar, një gjë të tillë e përjetoi edhe në duelin e fundit ndaj Sigal Prishtinës. Kjo fundit e përmbylli takimin me nëntë pikë dallim, 69:60.

Kryendeshja e javës së katërt në BKT Superigën e Kosovës në basketboll, i ka takuar Sigal Prishtinës, në takimin që në vazhdimësi ishte në avantazh përball, Trepçës. Prishtinasit e përmbyllën takimin me rezultat 69:60. Ndërkaq njëjtë si në përballjen në mes Pejës dhe Bashkimit, edhe në atë të në kryeqytet, minutat e fundit, tek rezultati 63:55, u zhvilluan pa praninë e shikuesve, të cilët ndezën fishekzjarrë para kohe dhe e mjegulluan Palestrën, me ç’rast të gjithë u dëbuan jashtë dhe u prish e gjithë atmosfera e takimit. Gjithashtu duhet cekur se pati edhe të lënduar nga hedhjet e gjësendeve të forta që vinin kryesisht nga tabori i “Torcidës”, adhuruesve të Trepçës.
Çereku i parë foli bardh e kaltër, duke përfunduar 20:11. Periudha e dytë ishte e barabartë (14:14) dhe prishtinasit shkuan në pushim me avantazh të njëjtë prej nëntë pikësh, 34:25. Në 10 çerekun e tretë, “xehetarët” ishin më të mirë, duke e mbyllur atë me 19:16, për ta ngushtuar rezultatin pas tre çerekëve në 50:44. Kampioni aktual në këtë periudhë u afrua në vetëm dy pikë, por në çerekun e katërt mikpritësit e rikthyen epërsinë dhe në fund fituan me 9 pikë avantazh.

BKT-Superliga – Java e katërt

Rezultatet

Peja – SK Bashkimi 87:67

Kosova – Vëllaznimi 76:95

S. Prishtina – Trepça 69:60

RTV 21 – Drita (u ndërpre)

Tabela

1. Peja 8 pikë

2. Sigal Prishtina 7

3. SigKos Bashkimi 7

4. Vëllaznimi 7

5. Trepça 6

6. Kosova 4

7. Drita 3

8. RTV 21 3

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test