Mozilla Firefox përgatit pamjen e re për Windows 8 - Bota Sot
Mozilla Firefox përgatit pamjen e re për Windows 8

Teknologji

E mërkurë, 24 gusht 2016

Mozilla Firefox përgatit pamjen e re për Windows 8

Më: 6 tetor 2012 Në ora: 15:30

Mozilla përditësoi blogun e saj gjatë ditës së enjte me lajmin që Firefox Metro Preview për Windows 8 është tani në dispozicion për shkarkim.

Mozilla, ka lëshuar gjithashtu disa foto që tregojnë se si mund të duket shfletuesi në Windows 8. Ky version i shfletuesit të popullarizuar punon edhe në ambientet “Classic Desktop” të Windows 8 edhe në Modern UI të Microsoft-it.

Dhe ashtu siç duket nga emri, Mozilla është duke u bashkuar me etiketa “Metro” megjithëse Microsoft-i këmbëngul që të bëhet përdorimi i përshkrimeve të reja.

Pengesë për këtë version është konceptimi për RTM të Windows 8 dhe përdoruesit e Release Preview duken të jenë të pafat.

Shfletuesi i ri mund të shkarkohet si një ndërtim “nightly” nga dega e zhvillimit Elm që është depoja eksperimentale ku shumica e zhvillimit të Metro-s së Mozilla-s vendoset.

“Kjo depo prodhon ndërtime "nightly", të ngjashëm si kanali Firefox Nightly. Sapo të instalohen, këto ndërtime do të vetë përditësohen kështu që ju mund të ndiqni zhvillimin e Metro Firefox,” -tha Asa Dotzler, i cili është menaxher produkti për Firefox në Mozilla.

Gjatë javëve në vijim Mozilla do të jetë duke bërë përfundimin e integrimit me Windows, duke shtuar veçori të reja, duke përmirësuar funksionimin dhe përgjegjësinë dhe duke kryer mirë punën e nevojshme, që shfletuesi të jetë i gatshëm më 26 tetor. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test