Pas humbjeve, “Google” rikthehet në bursë - Bota Sot
Pas humbjeve, “Google” rikthehet në bursë

Teknologji

E martë, 30 gusht 2016

Pas humbjeve, “Google” rikthehet në bursë

Më: 20 tetor 2012 Në ora: 16:52

Aksionet e “Google” u pezulluan nga bursa për rreth 2 orë e gjysmë, pasi gjiganti i internetit bëri të ditur bilancin e 3-mujorit të tretë të paplotë, më herët nga ç'duhej.

Tregëtimi i aksioneve të “Google” në bursa u pezullua, pasi një faqe interneti publikoi të dhënat e tremujorit të tretë të gjigantëve të internetit në faqen e tij në mënyrë të parakohshme.

Gjatë këtij tremujori, të ardhurat e “Google” kane regjistruar një rënie prej 20% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke rënë në 2,18 miliardë dollarë.

Një shifër e tillë është edhe më e ulët se parashikimet negative të ekspertëve.

”Google” fajësoi kompaninë “RR Donnelly” për publikimin e një të dhëne jopërfundimtare të paautorizuar, përpara mbylljes së bursave dhe afatit kur duhet te publikohej raporti i plote.

Si rrjedhojë e këtij gabimi, aksionet e kompanisë pësuan një rënie prej 9% në tregje, duke detyruar “Google” që të pezullonte transaksionet, me nje kosto prej qindra milione dollaresh per kompanine.

Në një komunikatë, motori i kërkimit më popullor në botë informoi: “Kemi kërkuar pezullimin e transaksioneve tona në “Nasdaq”, ndërsa përgatitemi të finalizojmë dokumentin. Pasi të finalizohet, do të publikojmë të dhënat e plota për të ardhurat tona, duke rifituar edhe transaksionet e zakonshme të aksioneve”.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test