Beogradi merr kritika për ndalimin e paradës së homoseksualëve - Bota Sot
Beogradi merr kritika për ndalimin e paradës së homoseksualëve

Lajme

E diel, 28 gusht 2016

Beogradi merr kritika për ndalimin e paradës së homoseksualëve

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 16:47

Beogradi po përballet me kritika të ashpra ndërkombëtare pas ndalimit të të gjitha aktiviteteve publike për të shtunën, ditën kur ishte planifikuar të mbahej parada e homoseksualëve.

Navi Pillaj, komisionerja e lartë e Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut tha se Beogradi duhet t’i ndihmojë organizatorët që ta riplanifikojnë këtë manifestim, në vend të ndalimit të tij.

Ndërkohë edhe ministri për Evropë i Britanisë së Madhe, David Lidington tha se Beogradi është duke dështuar në mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të të gjithë qytetarëve të vet.

Ministri i Brendshëm serb, ndalimin e paradës së homoseksualëve, e ka quajtur ndalesë për “shkaqe sigurie”.

Organizatori i paradës, Goran Miletiq tha se aktivistët janë duke planifikuar gjatë fundjavës një tubim në ambiente të mbyllura dhe se do të bëjnë përpjekje që ta organizojnë paradën sërish vitin e ardhshëm.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test