Kurdisjet e futbollit italian shkruhen në libër - “Football Clan” - Bota Sot
Kurdisjet e futbollit italian shkruhen në libër - “Football Clan”

Sporti

E enjte, 25 gusht 2016

Kurdisjet e futbollit italian shkruhen në libër - “Football Clan”

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 22:11

“Football Clan” është titulli i librit që rrëfen aferat e pista të një prej kampionateve më të ndjekura në botë ashtu sic mund të konsiderohet fare mirë Seria A dhe që do të trondisë me siguri futbollin në Itali.

Autori i librit është Raffaele Cantone, ish-prokuror i antimafias së Napolit dhe Gianluca Di Feos, gazetar i njohur në shtetin fqinj. Ky libër rrëfen gjenezën e joshjes së botës së mafias për sportin si dhe Botërorin e aq shumë të përfolur të vitit 1978 i cili u zhvillua në Argjentinë, dhe kur flitet për këtë ngjarje të rëndësishme nuk mund të lësh pa përmendur Diego Armando Maradonën, yllin argjentinas i cili shpesh është përfolur edhe për lidhje me botën e krimit.

Libri flet gjithashtu për vizitën e Mario Balotellit në lagjet e varfëra të Napolit, nën shoqërinë e eksponentëve të Kamorrës, miqësitë e dyshimta të Fabio Cannavaros dhe sigurisht për pasionin përsa i përket basteve sportive. Një hapësirë e konsiderueshme i kushtohet edhe dëshirës që bota e mafias ka për të blerë aksione në klubet më të njohura në Serinë A, në mënyrë që të bëhen pjesë e futbollit madje duke tentuar arritjen e qëllimit edhe duke shtënë me armë, për të treguar kështu focën e tyre nën zhurmën e kallashnikovëve.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test