Çfarë duhet të dini për Ukrainën sot

Bota

Çfarë duhet të dini për Ukrainën sot

Nga: M.H.b Më: 23 maj 2022 Në ora: 14:23
Ukrainë

Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve kryesore në Ukrainë:

Gjyqi i parë për krimet e luftës: Rreshteri rus Vadim Shishimarin është dënuar me burgim të përjetshëm në gjyqin e parë të konfliktit për krimet e luftës. 21-vjeçari, nga Siberia, kishte pranuar se kishte vrarë një civil 62-vjeçar në fazat e hershme të pushtimit, por avokati i tij kishte argumentuar se ai po kryente atë që ai e perceptonte si një urdhër të drejtpërdrejtë.

Pika e kthesës: Presidenti i Ukrainës Zelenksy u ka thënë liderëve të biznesit dhe politikës globale në një samit në Davos se sanksionet maksimale duhet të përdoren kundër Rusisë si një paralajmërim për vendet e tjera. "Historia është në një pikë kthese... kur vendoset nëse forca brutale do të sundojë botën," tha ai.

Beteja për Severodonetsk: Rusia e ka kthyer fokusin e saj në Severodonetsk, një qytet në rajonin lindor të Donbasit. Guvernatori rajonal Serhiy Haidai ka thënë se trupat e Putinit "po përdorin taktika të tokës së djegur, duke shkatërruar qëllimisht" qytetin. Raportohet gjithashtu për një grevë në një bodrum shkolle, ku njerëzit ishin strehuar, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Humbje trupash: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se deri në 100 nga trupat e tij po vdesin çdo ditë në betejën në Ukrainën lindore. Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MOD) thotë se në tre muajt e parë të luftës, Rusia ka të ngjarë të ketë pësuar një numër të ngjashëm vdekjesh me atë të parë nga Bashkimi Sovjetik gjatë luftës së tij nëntëvjeçare në Afganistan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat