G7 dënon sulmin e neveritshëm të Rusisë

Bota

G7 dënon sulmin e neveritshëm të Rusisë

Nga: M.H. Më: 28 qershor 2022 Në ora: 06:21
G7

Deklarata e Udhëheqësve të G7 mbi sulmin me raketa në një qendër tregtare në Kremenchuck

“Ne, udhëheqësit e G7, dënojmë solemnisht sulmin e neveritshëm në një qendër tregtare në Kremenchuk”.

"Ne qëndrojmë të bashkuar me Ukrainën në zi për viktimat e pafajshme të këtij sulmi brutal. Sulmet pa dallim ndaj civilëve të pafajshëm përbëjnë një krim lufte”, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

"Presidenti rus Putin dhe ata që janë përgjegjës do të mbajnë përgjegjësi. Sot, ne nënvizuam mbështetjen tonë të palëkundur për Ukrainën përballë agresionit rus, një luftë e pajustifikuar e zgjedhur që ka ndezur për 124 ditë”.

"Vullneti do të vazhdojë të ofrojë mbështetje financiare, humanitare dhe ushtarake për Ukrainën, për aq kohë sa të duhet. Ne nuk do të pushojmë derisa Rusia të përfundojë luftën e saj mizore dhe të pakuptimtë kundër Ukrainës."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat