Zelensky: Çmimi tavan për naftën ruse është jo serioz

Bota

Zelensky: Çmimi tavan për naftën ruse është jo serioz

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 21:31
Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, thotë se kufiri i çmimit prej 60 dollarësh për një fuqi të naftës ruse, nuk është serioz sepse është ‘shumë komod’ për Moskën.

“Është vetëm çështje kohe kur do të duhet të përdoren mjete më të forta gjithsesi”, argumentoi Zelenskyy, duke shtuar, “Është për të ardhur keq që kjo kohë do të humbasë”.

Zelensky tha se bota kishte treguar dobësi duke vendosur kufirin në 60 dollarë, që sipas tij do të rriste buxhetin e Rusisë me 100 miliardë dollarë në vit, shkruan Aljazeera.

“Këto para do të shkojnë drejt destabilizimit të mëtejshëm pikërisht të atyre vendeve që tani po përpiqen të shmangin vendimet serioze,” tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat