Zelensky, mesazh të fuqishëm agresorit rus

Evropë

Zelensky, mesazh të fuqishëm agresorit rus

Më: 11 mars 2022 Në ora: 16:03
Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Ukraina ka arritur një “pikë kthese strategjike” në luftën e saj me Rusinë, në adresimin më të fundit për ukrainasit.

Duke folur jashtë zyrës së tij, në rrugë me një flamur ukrainas prapa, lideri ukrainas tha se është e pamundshme të thuhet se sa ditë kanë mbetur për ta liruar Ukrainën.

“Ukrainasit janë njerëz krenarë që gjithmonë e mbrojnë tokën e tyre, dhe nuk do t’i japin okupatorit asnjë pjesë të kësaj toke”.

Ai akuzoi Rusinë për prurjen e mercenarëve sirianë në Ukrainë, që vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin thirri vullnetarë që të luftojnë për të.

Zelensky tha se Perëndimi duhet ta godasë Rusinë me sanksione më të fuqishme nëse konflikti vazhdon dhe se Bashkimi Evropian të ndërmarrë veprime “më të fuqishme” kundër Rusisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat