Pse është i rëndësishëm kapja e Lyman nga Ukraina?

Evropë

Pse është i rëndësishëm kapja e Lyman nga Ukraina?

Nga: A.SH Më: 2 tetor 2022 Në ora: 09:53
Foto ilustrim

Dje raportuam për tërheqjen e Rusisë nga qyteti i Lyman në rajonin e Donetskut, ja pse është e rëndësishme për Ukrainën, përcjell Bota sot.

Lyman kishte rënë në maj në duart e forcave ruse, të cilat e kishin përdorur atë si një qendër logjistike dhe transporti për operacionet e saj në veri të rajonit të Donetsk.

Kapja e tij është fitimi më i madh i Ukrainës në fushën e betejës që nga kundërsulmi i rrufeshëm në rajonin verilindor të Kharkivit muajin e kaluar.

Tërheqja vjen një ditë pasi Vladimir Putin tha se katër rajone në Ukrainën e pushtuar nga Rusia tani janë pjesë e Rusisë, pasi më parë kishte kërcënuar me hakmarrje nëse vendi i tij sulmohej.

Ai vjen në kohën e përpjekjeve të vazhdueshme të forcave ukrainase për të avancuar dhe gjithashtu për të frenuar trupat ruse në pjesë të tjera të Donetsk, duke përfshirë në Bakhmut.

Tërheqja e Rusisë nga qyteti është përshkruar si një "pengesë politike" për Moskën në rajonin e Donetskut, të cilin ajo dëshiron ta "çlirojë", tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ushtarët ukrainas njoftuan kapjen në një video të regjistruar jashtë ndërtesës së këshillit të qytetit në qendër të Lyman dhe të postuar në mediat sociale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat