Itali - Angli, 1000 agjentë në aksion

Futboll

Itali - Angli, 1000 agjentë në aksion

Më: 23 mars 2023 Në ora: 18:42
Logo e Italisë dhe Anglisë

Rreth 2800 tifozët anglezë që priten në Napoli për ndeshjen mes Italisë dhe Anglisë të planifikuar sonte në Napoli në orën 20.45, po mbërrijnë pak nga pak.

Për momentin në qytet ka grupe të vogla tifozësh, mbështetës të kombëtares britanike dhe deri më tani nuk ka pasur probleme.

Megjithatë, gjatë ditës pritet të mbërrijnë shumë të tjerë. Gjithsej 39,000 bileta u shitën për ndeshjen në stadiumin Diego Armando Maradona.

Angazhimi për rendin publik është ajo e rasteve të mëdha: ka rreth 1000 agjentë në detyrë.

Këtyre u shtohen njerëzit e policisë bashkiake të Napolit. Tashmë është në fuqi ndalimi i shitjes së pijeve alkoolike në gjysmën e qytetit, duke përfshirë zonën e aeroportit, stacionin qendror, të gjithë perimetrin rreth Piazza Municipio, si dhe zonën përreth stadiumit.

Të pranishëm në qytet janë edhe policët britanikë të cilët ditët e fundit janë takuar me kolegët e tyre italianë.

Të dyja kombëtaret janë pritur në dy hotele në breg të detit, i cili është i blinduar që nga mëngjesi i sotëm.

Alarmi është më i lartë pas përplasjeve me rastin e Napoli-Eintracht dhe për shkak të pranisë së mundshme të ultrasve të West Ham, ndoshta të përfshirë në incidentet në periferi të derbit të Romës të së dielës së kaluar. Ultras e Napolit dhe West Ham u takuan në gusht 2009, në Londër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat