UP me program Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore

Kosova

UP me program Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 06:57
Ilustrim

Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon takimin e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit me programin e financuar nga Zvicra, “Menaxhimi i Integruar i Resurseve Ujore në Kosovë” (IWRM-K) për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë.

Nënshkrim i marrëveshjes do të bëhet nga rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting.

Implementimi i këtij programi është parë si nevojë kombëtare për zhvillimin e kapaciteteve afatgjata për administrimin e resurseve ujore në nivel kombëtar dhe të pellgjeve lumore në përputhje me prioritetet socio-ekonomike dhe politike të Kosovës, si dhe me nevojat e zhvillimit të qëndrueshëm në të ardhmen.

Programi do të mbështetet financiarisht nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat