Ngjarjet për ditën e sotme

Kosova

Ngjarjet për ditën e sotme

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 06:55
Ilustrim

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2021

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për zbatimin e Rezolutes së Kuvendit të Kosovës lidhur me luftën kundër kancerit të gjirit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:30)

- Asociacioni i Psikologëve të Kosovës dhe Terre des hommes - Kosovo Child Protection Hub mbajnë konferencën për perspektivën Psikologjike dhe Sociale mbi Shëndetin Mendor gjatë Pandemisë COVID-19. (Hotel Sirius, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës së Kosovës, e Përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Bankës Evropiane për Investime për Financimin e Projektit “ Reagimi I Kosovës ndaj Pandemisë COVID-19 për NVM-të”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban tryezën e diskutimit me temë “Konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme: Pesë çështje që duhet marrë parasysh gjatë hartimit te projektligjit”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve Fol Hapur me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci. (Hotel Opera, ora 11:15)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Shoqaten e Familjeve tÑ‘ Heronjve dhe Dëshmorëve tÑ‘ Kombit ku do të diskutohet zgjidhja e statusit tÑ‘ veprimtarëve invalidë tÑ‘ plagosur para luftës çlirimtare nÑ‘ KosovÑ‘. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 12:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton raportin vjetor për gjendjen e mjedisit në Kosovë për vitin 2020.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Drejtorin Rajonal të Save the Children për rajonin e Lindjes së Mesme dhe Evropës Lindore dhe me Zyrën për Qeverisje të Mirë .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat