Pa prezantues dhe pa vanitet, por me filma të mirë. Ku shkuan çmimet Oscar

Filma

Pa prezantues dhe pa vanitet, por me filma të mirë. Ku shkuan çmimet Oscar

Më: 26 prill 2021 Në ora: 10:39
Ilustrim

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar u mbajt për vitin e tretë radhazi pa një prezantues. Megjithatë masat anti Covid nuk i zbehën emocionet e ndarjes së çmimeve. Më poshtë ju sjellim listën e plotë të fituesve së bashku me kandidaturat për çdo kategori:

Filmi më i mirë
“Nomadland” — Fituesi
“The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”

Regjisori më i mirë
Chloé Zhao, “Nomadland” — Fituesja
Thomas Vinterberg, “Another Round”
David Fincher, “Mank”
Lee Isaac Chung, “Minari”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Aktorja më e mirë në rol protagonist
Frances McDormand, “Nomadland” — Fituesja
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë në rol protagonist
Anthony Hopkins, “The Father” — Fituesi
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadëick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Gary Oldman, “Mank”
Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në rol mbështetës
Yuh-jung Youn, “Minari” — Fituesi
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”

Aktori më i mirë në rol mbështetës
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” —Fituesi
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami…”
Paul Raci, “Sound of Metal”
LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Kënga më e mirë origjinale
“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” — Fituesi
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“Speak Now” from “One Night in Miami…”

Filmi më i mirë i animuar
“Soul” — Fituesi
“Onward”
“Over the Moon”
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Wolfwalkers”
Grimi dhe flokët
“Ma Rainey’s Black Bottom” — Fituesi
“Emma.”
“Hillbilly Elegy”
“Mank”
“Pinocchio”

Efektet vizuale më të mira
“Tenet” — Fituesi
“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”

Fotografia më e mirë
“Mank” — Fituesi
“Judas and the Black Messiah”
“News of the World”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”

Montazhi më i mirë
“Sound of Metal” — Fituesi
“The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

Produksioni më i mirë
“Mank” — Fituesi
“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Neës of the World”
“Tenet”

Miksimi më i mirë i zërit
“Sound of Metal” — Fituesi
“Greyhound”
“Mank”
“Neës of the World”
“Soul”

Filmi më i mirë ndërkombëtar
Denmark, “Another Round” — Fituesi
Hong Kong, “Better Days”
Romania, “Collective”
Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”
Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër
“Colette” — Fituesi
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”

Dokumentari më i mirë me metrazh të gjatë
“My Octopus Teacher” — Fituesi
“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“Time”

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër
“Two Distant Strangers” — Fituesi
“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“White Eye”

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër
“If Anything Happens I Love You” — Fituesi
“Burrow”
“Genius Loci”
“Opera”
“Yes-People”

Skenari më i mirë origjinal
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” — Fituesi
Skenari më i mirë i përshtatur
Christopher Hampton and Florian Zeller, “The Father” — Fituesi
Kënga më e mirë origjinale
“Soul” — Fituesi
“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”

Kostumografia më e mirë
“Ma Rainey’s Black Bottom” — Fituesi
“Emma.”
“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat