​Bellingham tregon sekretin e Realit për ta mposhtur Cityn

Futboll

​Bellingham tregon sekretin e Realit për ta mposhtur Cityn

Më: 18 prill 2024 Në ora: 09:31
​Bellingham

Jude Bellingham zbuloi salcën sekrete të Real Madridit për të mposhtur Manchester Cityn pasi “Los Blancos” kaluan ën gjysmëfinale pas ekzekutimit të penalltive në “Etihad”.

Pavarësisht se Manchester City dominoi me posedimin e topit dhe kontrollin e lojës në ndeshjen e dytë, Real Madridi tregoi elasticitetin e tij për t'iu përmbajtur ndaj sulmeve të skuadrës angleze dhë në fund bën një tjetër hap të madh në këtë kompeticion.

Ndërsa fliste për çelësin e suksesit të Real Madridit, Bellingham tha për “TNT Sports” se të mposhtësh kampionin në fuqi është një arritje shumë e madhe.

“Është lehtësim. Ti ke dhënë aq shumë në lojë, unë kam luajtur më parë kundër Cityt kur je afër dhe mendon se do të marrësh diçka dhe më pas ata e rrëmbejnë atë. Unë isha i vdekur në këmbë në fund të lojës, kështu që është një shpërblim i madh. Është shumë e vështirë të mbash fokusin, ata të lëvizin dhe të vendosin në pozicione ku nuk dëshiron të jesh. Ju duhet ta shihni fanellën e Realit si një përgjegjësi, jo një presion. Duhet të jeni të gatshëm të jeni nën vëzhgim dhe në qendër të vëmendjes. Nëse jeni këtu do të thotë që mund ta përballoni atë, kështu që besoni në proces. Është e pabesueshme t’i eliminosh kampionët në fuqi. Sot ka të bëjë me mentalitetin, vrapimin e lojtarëve”, tha Bellingham.

Sezoni debutues i Bellinghamit në Spanjë mund të kulmojë me një arritje të jashtëzakonshme, me klubin që gjithashtu konkurron për titullin në La Liga. Duke reflektuar mbi vendimin e tij për t'u bashkuar me Real Madridin, Bellingham lavdëroi menaxherin Carlo Ancelotti për rolin e tij në integrimin e ekipit në një njësi kohezive dhe në të njëjtën kohë duke u dhënë lojtarëve lirinë e tyre shumë të nevojshme.

“Nuk mund ta ëndërroja kurrë, jo vetëm golat, por ndjenjën e të luajturit për klubin çdo ditë, distinktivi në gjoksin tënd çdo ditë është i mahnitshëm dhe shpresoj se do të ketë më shumë netë si kjo”, tha ai.

“Ne kishim disa role të ndryshme sonte në skuadër, por duhet të bëni rregullime dhe sakrifica në lojën tuaj. Forca jonë më e madhe është se Ancelotti gjen një mënyrë për t'i lënë djemtë të luajnë lirshëm. Ekipet e tjera janë të strukturuara me modelet e tyre të lojës, por ne jemi ndryshe. E kapa atë duke u menduar para ndeshjes dhe ai tha duhet të shkosh dhe të më emocionosh. Kjo është qetësia që ai sjell”, shtoi anglezi.

Duke parë përpara ndeshjen e ardhshme gjysmëfinale kundër Bayern Munich, Bellingham shprehu besimin në aftësinë e Real Madridit për të ruajtur formulën e tyre të fitores.

“Ne nuk kemi asgjë për t'u shqetësuar me Bayernin, por ne i respektojmë ata dhe do t'i qasemi njësoj si sot”.

Megjithatë, para se të luajnë me Bayernin, Madridi ka një përplasje në El Clasico me Barcelonën për t'u përballur në fundjavë në La Liga.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat