Fotografi i famshëm francez Henri Cartier-Bresson: “Gjon Mili, mjeshtër i fotografisë.”

Historia

Fotografi i famshëm francez Henri Cartier-Bresson: “Gjon Mili, mjeshtër i fotografisë.”

Më: 13 shkurt 2021 Në ora: 09:06
Henri Cartier-Bresson (1908-2004)

Në faqen n°254 të librit “Gjon Mili : photographs & recollections”, botuar në vitin 1980 nga New York Graphic Society (Boston), gjejmë shkrimin (mendimin) e fotografit të famshëm francez Henri Cartier-Bresson për fotogfrafin shqiptar me famë botërore Gjon Milin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

“Meqenëse jam fotograf, do ta përdorja aparatin tim për të fotografuar Milin; dhe në mbishkrimin (epitafin) tim do të shkruhej se sa mirënjohës i jam atij për gjykimin e tij të mprehtë dhe krijues.

Kur bëjmë shaka, siç bëjmë shpesh, ai më quan “një amator i thjeshtë”, ndërsa unë i referohem atij, “se jam një profesionist i vërtetë”.

Image
“Gjon Mili, mjeshtër i fotografisë.”

E vlerësoj përkushtimin e tij për profesionin në të cilin ai hyri si në urdhrat e shenjtë, gati një mijë vjet më parë; sepse mësojmë aq shumë nga kjo aftësi teknike për të cilën Mili është mjeshtër.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat