​Pistoleta me pesë fishekë e shpikur para 185 vjetëve

Historia

​Pistoleta me pesë fishekë e shpikur para 185 vjetëve

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 07:12
Foto ilustrim

Më 25 shkurt 1836, Samuel Kolt regjistroi shpikjen e tij, revolverin me pesë fishekë.

Parimi i funksionimit të pistoletës Kolt nuk ishte i ri, por ai ishte më praktik se të gjithë revolverët e deriatëhershëm.

Ushtria dhe marina amerikane e përfshiu revolverin kolt në arsenalin e armëve të saj standarde, çka ndikoi që kjo armë të përdorej edhe nga njësitë e tjera të ushtrisë.

Uzina e armëve Kolt në Paterson të shtetit Nju Xhersi prodhoi mijëra pistoleta të tilla deri në vitin 1841, kur doli varianti i dytë Walter Kolt.

Pistoleta e re Walter Kolt me peshë rreth 1 kilogram dhe grykën e gjatë 23 centimetra, thuhej se i ngjante një topi artilerie.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat