Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri?

Historia

Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri?

Nga: Gjon Keka Më: 23 mars 2022 Në ora: 08:48
Gjon Keka

Shpesh gjatë diskutimeve më është bërë pyetja po sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu në Krujë çfarë do të ishte Arbëria dhe vendi?

Përgjigja ime ishte dhe është kjo:

Sikur të mos kthehej Gjergj Kastrioti ,sigurisht që nuk do të kishte më asnjë element arbëror në trojet iliro-arbërore; sepse pas pushtimit barbar otoman vendin disa do të detyroheshin ta lëshonin duke marrë udhët e botës ,ndërsa vetëm një pjesë e kryevezirëve,pashallarëve e bashibozukuve, renegatëve do të mbetëshin të cilët si të otomanizuar(turqizuar).

Dhe i bindur poashtu se emri arbëror nuk do të figuronte në hartën e Europës dhe Botës, sepse pushtimi otoman ia hoqi atë emër posa e pushtoj duke turqizuar dhe ndarë në milete e vilajete vendin.

Kështu që nisur nga kjo, është fat sikur të zbriste nga qielli ,që Gjergj Kastrioti bashkë me 300 arbëror u kthye në atdhe për ta bërë Arbërinë të lirë e të pavarur dhe për ta vulosur përgjithmonë identitetin tonë arbëror europian në hartën e përjetshme etno-gjeografike europiane dhe botërore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat