Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman

Historia

Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman

Nga: Gjon Keka Më: 24 prill 2022 Në ora: 19:00
Foto ilustrim

Në këtë ditë duke kujtuar fillimin më mizor të gjenocidit ndaj popullit armen nga otomanët pushtues, ne kujtojmë poashtu edhe gjenocidin ndaj arbërorëve nga pushtuesit otoman.

Gjaku i pafajshëm armen dhe arbëror flet edhe sot ,ashtu sikur flet gjaku i Abelit deri në ditët tona.

Kjo ishte fytyra e vërtetë e pushtuesit otoman që kudo ku shkelte shkatërroi gjithçka dhe lumenjë gjaku rrodhën në ato troje ku ato pushtuan barbarisht.

Sot, sidomos ne pasardhësit ,nuk duhet të harrojmë, sepse do të bie mallkimi i të parëve tanë nëse ne nuk e ngrisim zërin ndaj të vërtetës historike të gjenocidit otoman.

Ndaj popullit arbëror. Imazhi bashkëngjitur :masakrat e pushtuesit otoman, nga kronika e vitit 1694,G.S. [Gjon Keka]

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat